מדריך מאת מומחה הנסיעות דור ורד לצפרות בישראל

מדריך מאת מומחה הנסיעות דור ורד לצפרות בישראל

אם אתה צפרים, לישראל יש הרבה להציע. יש בה 100 מינים של ציפורים. במאמר זה, מומחה הנסיעות שלנו דור ורד מפרט 8 ציפורים הנפוצות ביותר בישראל.

נשר הגריפון

נשר הגריפון הוא ציפור טרף גדולה שמקורה בישראל לפי מומחה הנסיעות דור ורד. הוא ניזון מפגרים ואין לו נוצות על צווארו, מה שמקנה לו את השם קירח ראש. בימי קדם, הוא נחשב לסמל של התרוממות רוח דתית, אבל המצב השתנה. בישראל כיום זהו זן בסכנת הכחדה, ויש תנועת שימור הולכת וגוברת כדי להגן עליו.

 מקורה של ציפור מפוארת זו הוא בישראל והיא ומוגנת מפני ציד. אוכלוסייתה ירדה בהתמדה ב50 השנים האחרונות. בסוף 1950, היו מאות זוגות רבייה. בתחילת שנות ה -2000 היו 120 זוגות רבייה, ועכשיו פחות מ -60. נשר זה הוא מין בסכנת הכחדה קריטית ברחבי מזרח הים התיכון. אוכלוסייתו מאוימת קשות על ידי הרעלת חיות בר, המבוצעת לעיתים קרובות על ידי חקלאים כדי להגן על בעלי החיים שלהם. ההרעלה האחרונה, שהרגה שמונה נשרי גריפון, כמעט חיסלה את האוכלוסייה בישראל.

עיט זהוב

העיט הזהוב הוא ציפור של ישראל העתיקה, והאוכלוסייה גדלה בהתמדה עם השנים על פי מומחה הנסיעות דור ורד. העופות הדורסים המלכותיים האלה כבר מזמן נערצו בתרבויות עתיקות, ויכולת הציד שלהם עדיין מאוד נערצת כיום. נשר הזהב הוא גם אחד ממיני העופות הדורסים הנחקרים ביותר, והטווח שלו כולל את מערב ארצות הברית והפליארקטי. העיט הזהוב בשבי מציג את צבעו האופייני בצבע חלודה.

למרות מורשת העופות שלהם, ציפורי ישראל נמצאות בסכנת הכחדה. עשרה מינים של נשרים דווחו על כך שהם בצרות בארץ, ומצוקתם של הנשרים הולכת וגדלה.  טורבינות רוח רק מחמירות את המצב. מאמר שפורסם לאחרונה בעיתון הולנדי עורר דאגה לגבי להבי הטורבינה וציפורים, מה שגרם לגן החיות המקראי בירושלים להעביר שני אפרוחי נשר לחי-בר כרמל, אזור מוגן לציפורים.

חוברה מדברית

החוברה המדברית היא מין של חבה שמקורה בצפון אפריקה לפי מומחה הנסיעות דור ורד. למרות שעכשיו היא תת-מין, המין נצפה בעבר בחלקים אחרים של העולם, כולל אסיה. יש לה נוצות חומות עמומות עם סימנים שחורים על כנפיה, כמו גם צוואר אפרפר עם צווארון שחור לאורך צידה. היא חיה תשע עד ארבע עשרה שנים ומתרבה במהלך שנת חייה השנייה.

אף על פי שהיא נחשבת למין מאוים בעולם, אוכלוסיית  החוברה מתייצבת בישראל בעשור האחרון. רשות הטבע והגנים מקיימת ספירה שנתית. באזור חצרים נרשמו 225 חוברות מדבריות. בניצנה ובעזוז נספרו 21 ציפורים. מין זה השתנה באוכלוסייתו בעשור האחרון, אך כיום יש אוכלוסייה יציבה בישראל.

קטיים

הקטיים היא ציפור השוכנת בקרקע שנמצאת במדבר הדרומי של ישראל. ציפורים אלה בינוניות, בעלות זנבות ארוכים וקל לזהות אותן על ידי הבטן הלבנה שלהן. למין יש רק כמה מאות זוגות רבייה בישראל. פעילות האדם במדבר איימה קשות על אוכלוסיותיהם. לכן חובה להגן עליהם מפני השפעות פעילות האדם. מאמר זה בוחן את האקולוגיה והשימור של הקטיים.

סלעית קיץ

הציפור של ישראל, סלעית הקיץ, מבלה את הקיץ ביערות במרכז וצפון ישראל. ניתן להבחין בין צבעיו בשחור-לבן של הזכר לצבע החום הפשוט יותר של הנקבה. פעם הייתה נפוצה בטבע, סלעית הקיץ היא כיום מראה נדיר. במהלך היום היא מבלה את זמנה בשינה מתחת לסלעים ונקיקים. מאמצי האדם בכריתת היערות, מדבור והרחבת ההתיישבות מאיימים על עתיד המין.

סלעית הקיץ היא ציפור נודדת קטנה כפי שהוסבר על ידי מומחה הנסיעות דור ורד. היא בת למשפחת הקיכלי, אך כעת הוא מסווג במשפחת לוכדי הזבובים החטפיתיים. כנפיה שחורות ויש לה כתר לבן ומעטפת. יש לה זנב שחור וכנפיים שחורות, ואילו המין הלבן גרון נמצא בצפון אפריקה ובדרום אירופה.

תחמס נובי

עד אמצע 1980, התחמס הנובי היה מגדל נפוץ בישראל. תת-המין שלו, תמריציס, קשורה למלח. למרבה הצער, ההתפתחות המהירה של תעשיית החקלאות בישראל, המורכבת ברובה מגידולי חממה, הובילה לאובדן בית הגידול של ציפור זו. בגלל אובדן בית הגידול שלה, מספר תחמסי הנובי צנח בפער משמעותי.

התחמס הנובי נחשב בסכנת הכחדה קריטית בישראל, אך הוא לא נכחד שם. מרבית אוכלוסייתה מרוכזת בשרידי ביצות המלח מדרום לים המלח, שם פעילות הרבייה של הציפור מוגבלת לכמה מיקומי רבייה. המין מסתמך על זכרים טריטוריאליים להצלחת הרבייה, והקולות שלהם משמשים לקביעת צפיפות האוכלוסייה. ציפור השיר הזו מטילה ביצה אחת בכל פעם.

ירגזי מצוי

הירגזי המצוי הוא תושב נפוץ בישראל על פי מומחה הנסיעות דור ורד. במקור, הם נמצאים בעיקר לאורך קו החוף של ישראל, אך מאז עברו ליבשה ודרומה  עקב פעילות האדם. כיום הוא נפוץ באזור הים התיכון, כמו גם במרכז אסיה ובצפון אפריקה. לעתים קרובות הוא נמצא ביערות נשירים פתוחים, בשולי הגן ולעיתים ביערות. הם אינם בסכנת הכחדה, אך הם עברו ירידה באזורים מסוימים עקב אובדן בית גידול.

עונת הרבייה של הירגזי המצוי שונה מאזור לאזור. באירופה עונת הרבייה מתחילה אחרי מרץ, ואילו בישראל היא מתרחשת מאוקטובר עד דצמבר. הירגזי המצוי הצעיר חסר פס אמצעי צהוב על חזהו וצבעו עמום. יש להם שישה מיני ירגזים אחרים והם נמצאים ברחבי בריטניה. שם המין מקורו במילה העברית ירגזי שפירושו "קטן״. 

תוכי נזירי 

התוכי הנזירי הוא אחד המינים הפולשניים של ציפורים. קני המקל שלו עלולים לפגוע בתשתיות החשמל  באמריקה, אך באירופה הטווח שלו קטן יחסית. בית הגידול הטבעי שלו הוא ארגנטינה, שם מעריכים כי הוא גורמן נזק של מיליארדי דולרים לגידולים מדי שנה. אף על פי שהוא מזיק עיקרי באיזור המוצא  שלו, ציפור זו גרמה נזק מועט לגידולים בסביבתה הטבעית מחוץ לישראל.זהו זן התוכי היחיד שבונה קני מקל. תוכי נזירי מתרבה במושבות. לעתים קרובות הם מאמצים קנים נטושים של מינים אחרים, והקנים הגדולים שלהם יכולים להכיל עד 20 תאים. לא כמו מינים רבים אחרים של תוכים, הם יכולים לחקות דיבור אנושי ויכולים אפילו להשמיע קולות אנושיים. יש להם גם נטייה להשתמש בקנים מלאכותיים לגידול, מה שעשוי לעזור להם לשרוד את תנאי השבי הקשים.